Jak vybrat lůžkoviny, polštáře a matrace pro alergiky?

Sdílíte s nimi ložnici, ale okem je nespatříte. Roztoči. Právě tihle drobní škůdci mají na svědomí alergické reakce, které vám nedají spát: podle nedávného průzkumu je na roztoče alergický každý desátý obyvatel Česka. Poradíme, jak v ložnici alergickým záchvatům předcházet a jak vybrat (nejen) matraci pro alergiky, díky které si v noci užijete ničím nerušený odpočinek.

Co jsou posteloví roztoči?

Roztoči jsou malí živočichové z řádu pavoukovců. Běžně dosahují velikosti mezi 80 nanometry až 1 milimetrem a pro lidské oko jsou tak prakticky neviditelní.

Daří se jim na stinných a vlhkých místech: například v matracích, na kterých ležíme (a potíme se) několik hodin denně. V jedné matraci může žít na dva miliony roztočů. Živí se odumřelými kožními buňkami nebo plísněmi.

Alergickou reakci však nevyvolává samotná přítomnost roztočů v ložnici, ale jejich trus. Mezi časté obtíže způsobené roztoči patří například ucpaný nos, dráždivý kašel, dlouhodobá rýma, zarudlé oči pravidelné zahlenění nebo atopický ekzém.

Jak bojovat s roztoči? Pomůže matrace pro alergiky i kvalitní rošt

Máte-li doma alergika, vyberte pro něj správnou matraci. Ušetříte mu spoustu bezesných nocí. Ideální jsou prodyšnější matrace. Osvědčeným řešením jsou tzv. sendvičové matrace, složené z více vrstev. Do této skupiny řadíme:


TIP: Mezi českými spáči jsou bestselerem jsou matrace pro alergiky od Jelínka. Nabízené modely obsahují snímatelný povlak s antialergickou vrstvou.


Matraci pokryjte antibakteriálním potahem. Tím snížíte i riziko výskytu bakterií či nadměrného počtu roztočů. Zaměřte se na potahy se stříbrem – eliminují bakterie a odpuzují roztoče.

Tyto druhy potahů jsou navrženy tak, aby jedinci trpící alergií mohli na posteli nerušeně odpočívat, kdykoliv se jim zachce. Při silnějších alergických reakcích se vyplatí i lůžkoviny pro alergiky, které je potřeba čas od času vyměnit.

Kromě matrace či potahu s antibakteriální vrstvou zvažte také pořízení správného roštu. Pro alergiky jsou vhodné zejména laťkové či lamelové rošty, které umožňují matracím „dýchat“ z obou stran.

Alergické projevy zmírní i další postelové vybavení

Alergikům zajistí klidnější spaní také přikrývky z dutého vlákna nebo polštáře pro alergiky z paměťové pěny. V antialergických peřinách se alergeny jen tak neudrží. Navíc jsou lehké a krásně hřejí.


TIP: Hledáte zdravotní matraci pro spáče se specifickými potřebami, kterou v sortimentu nemáme? Nechte si vyrobit matraci na míru. Ušetříte si spoustu času s výběrem a zároveň budete mít jistotu, že matrace bude vyhovovat vašim požadavkům.

 

unnamed_3

Údržbu postele nezanedbávejte. Odměnou vám budou sladké sny

Matraci pro alergiky musíte pravidelně čistit. Ideální je převlékat postel jednou za dva týdny. Prostěradla a povlečení perte na 60 stupňů nebo více. Zbavíte se roztočů i menších nečistot, které se na lůžkovinách snadno zachytí.

Pokud už se pouštíte do čištění postele, jednou za čas vyčistěte také matraci. S tímto úkolem vám pomohou i speciální čisticí přípravky, které si dokážou poradit s mastnotami i skvrnami způsobenými jídlem, pitím a podobně.


TIP: Chcete si usnadnit čištění matrace nebo potahu? Pořiďte si ochrannou podložku: vrchní chránič na matraci prodlouží její životnost a zajistí lepší hygienické podmínky při spánku. Navíc si ušetříte čas s pravidelným praním ochranného potahu.