
Jiří Dostál
Dlouhověkost neboli longevity patří k nejvýraznějším trendům posledních let. Přece kdo z nás by se nechtěl dožít třeba sta let a užívat si všechny radosti života? Naši vitalitu ovlivňuje mnoho faktorů – s některými nic dělat nemůžeme, s jinými si naopak sami poradíme poměrně snadno. Pojďme se tedy podívat na praktické rady a tipy, jak podpořit dlouhověkost a zlepšit celkovou kvalitu života.
Obsah:
- Spolehlivý klíč k dlouhověkosti
- Jaký je nejlepší režim pro dlouhověkost
- Vliv stresu na délku života
- Nejlepší potraviny pro dlouhověkost
- Cvičení pro dlouhověkost
- Zdravý spánek a dlouhověkost
- Nejčastější chyby zkracující život
Spolehlivý klíč k dlouhověkosti
Za posledních 50 let se střední délka života mužů i žen v České republice zvýšila téměř o 10 let, podíl seniorů v naší populaci překračuje 20 %. Smutným faktem ale je, že s prvními vážnějšími zdravotními problémy se potýkáme už v 61 letech.
Důležité je tak nejen samotné prodloužení života, ale především jeho kvalita. Tímto tématem se proto zabývá mnoho lékařů, expertů na genetiku nebo výživových poradců. Svou longevity ale můžete snadno ovlivnit i sami. Na jaké faktory ovlivňující dlouhověkost byste se měli zaměřit?
- Vyvážený jídelníček a zdravá strava.
- Pravidelný pohyb.
- Omezení a zvládání stresu.
- Dostatek kvalitního spánku.
- Zdravotní prevence.
- Hodnotné vztahy.
A samozřejmě mají na na naší dlouhověkosti podíl i další faktory, které ovlivnit nemůžeme, jako je genetika, zdravé životní prostředí nebo dokonce podmínky v děloze.
Jaký je nejlepší režim pro dlouhověkost
Univerzální klíč k dlouhověkosti se zatím najít nepodařilo, ale mnoho lidí se o to stále snaží. Populární se dnes stává tzv. biohacking, kdy se lidé pomocí vědy, moderních technologií nebo chytrých životních návyků snaží zlepšit svůj život. Biohacking zahrnuje například sledování spánkového cyklu, meditaci, otužování nebo promyšlenou kombinaci doplňků stravy.
Pro prodloužení života je nejvhodnější následovat zásady zdravého životního stylu a tou nejdůležitější je umírněnost. Dejte přednost dlouhodobým návykům před extrémními dietami nebo intenzivními tréninky. Nejdůležitější je udržovat rovnováhu a dělat věci, které prospívají tělu i duši.
Skvělou inspirací mohou být tzv. Blue zones, tedy oblasti po celém světě, kde se lidé dožívají neobvykle vysokého věku. Patří mezi ně například Okinawa v Japonsku, italská Sardinie nebo Loma Linda v Kalifornii.
Vliv stresu na délku života
Dlouhodobý stres zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, oslabuje imunitní systém nebo vede k rychlejšímu stárnutí buněk. Zvládání stresu je tak důležitým prvkem na cestě k dlouhověkosti. Naštěstí existuje několik technik, které vám s tímto nelehkým úkolem mohou pomoci. Vyzkoušejte třeba meditaci, dechová cvičení, zařazení pravidelné fyzické aktivity nebo naopak omezte konzumaci alkoholu a přestaňte kouřit.
Nejlepší potraviny pro dlouhověkost
Zdravá strava je pro prodloužení života snad ještě podstatnější než ostatní faktory ovlivňující dlouhověkost. Radost z jídla je pro kvalitu našeho života důležitá, ale pokud si rádi pochutnáváte především na omáčkách nebo vepřo-knedlo-zelo, není to nejlepší způsob, jak žít déle.
Naopak mezi nejlepší potraviny pro dlouhověkost patří například:
- Luštěniny. Čočka, hrách nebo fazole obsahují spousty vlákniny a bílkovin, jsou bohaté na antioxidanty a podporují zdraví střev.
- Listová zelenina. Kapusta, špenát nebo brokolice jsou zdrojem důležitých vitamínů a minerálů, snižují zánětlivost a chrání před srdečními chorobami.
- Ořechy a semínka. Všechny druhy obsahují zdravé tuky a omega-3 mastné kyseliny, které podporují správné fungování mozku a snižují riziko srdečních chorob.
- Bobulovité ovoce. Jahody, maliny nebo borůvky jsou bohaté na antioxidanty a zpomalují buněčné stárnutí.
- Fermentované potraviny. Oblíbené kysané zelí, ale také kefír nebo miso mají pozitivní vliv na střevní mikrobiom a zlepšují naši imunitu.
- Tučné ryby. Makrela, sardinka nebo losos jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které chrání srdce a mozek.
- Olivový olej. Někdo ho dokonce označuje jako elixír dlouhověkosti – obsahuje polyfenoly, které podporují zdraví srdce a snižují záněty.
Nezapomeňte ani na dostatečný pitný režim. Jeho základem by měla být čistá voda, zařadit můžete také zelený nebo bylinkový čaj. Naopak alkohol popíjejte jen střídmě, i když sklenička dobrého vína může vaši radost ze života zvýšit.
Cvičení pro dlouhověkost
Alespoň lehká fyzická aktivita je nezbytná nejen pro zdravý životní styl a udržení hmotnosti, ale také vám zvedne náladu a pomůže odbourat stres. Chůze, běh, plavání nebo jízda na kole podpoří vaši výdrž, pomohou spalovat tuk nebo zlepšit kardiovaskulární zdraví.
Důležitý je ale také silový trénink, který je prevencí ztráty svalové a kostní hmoty ve vyšším věku. Posilování také zlepšuje metabolismus a zvyšuje celkovou pohyblivost. Nemusíte hned zvedat činky v posilovně, stačí zařadit cviky s vlastní vahou, jako jsou kliky, dřepy nebo výpady.
Tip: Kromě pohybu je důležitá také regenerace. Pro ještě účinnější odpočinek vyzkoušejte ortopedické pomůcky, které pomohou ulevit bolavým zádům nebo unaveným nohám.
Zdravý spánek a dlouhověkost
Kvalitní spánek je jedním z nejdůležitějších faktorů, co ovlivňuje dlouhověkost. Během spánku se tělo regeneruje, obnovují se buňky a probíhá produkce růstového hormonu. Dospělým lidem se doporučuje spát alespoň 7– 9 hodin každou noc.
Spánek by měl být pravidelný a kvalitní – snížený příjem kofeinu a alkoholu před spaním může výrazně zlepšit kvalitu spánku. Naopak nedostatek spánku může způsobovat podrážděnost, zvýšenou chuť na sladké nebo horší soustředění a paměť.
Jak podpořit kvalitu spánku
Kvalitu spánku ovlivňuje také vybavení vaší ložnice. Kvalitní spánek začíná u správné matrace, která by měla poskytovat optimální oporu pro páteř a zároveň být dostatečně pohodlná. Ideální matrace by měla být přizpůsobena hmotnosti, spánkové poloze a individuálním potřebám spáče.
Stejně důležitý je postelový rám a rošt, které ovlivňují celkovou ergonomii spánku. Například moderní segmentové rošty se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla i pohybům ve spánku a zaručí vám tak dokonalý odpočinek. Protože považujeme výběr postele za opravdové umění, které může zabrat spoustu, připravili jsme pro vás kompletní návod, jak vybrat tu nejlepší.
Jak (ještě více) zlepšit kvalitu spánku
Kvalitní spánek je asi tím nejpříjemnějším způsobem, jak si prodloužit život. Kvalitní spánek je především takové, při kterém nic nebolí a vaše tělo může opravdu regenerovat. Podpořit spánek pomohou funkční spánkové návyky, jako je usínání a vstávání ve stejnou dobu, omezení modrého světla před spaním nebo jemné protažení a meditace, které vám pomohou usnout.
Tip: Bolavá záda vám mohou spánek znepříjemnit, proto jsme pro vás sepsali účinné tipy, jak se bolestem vyhnout.
Nejčastější chyby zkracující život
Možná je pro vás úplná změna životního stylu v tuto chvíli příliš náročná. Začít můžete třeba s těmito body, které patří mezi nejčastější chyby zkracující život.
- Nadměrná konzumace průmyslově zpracovaných potravin (fast food, uzeniny, sladké limonády).
- Přejídání.
- Dlouhé hodiny strávené u televize nebo počítače.
- Nedostatek relaxace a regenerace, pesimistický přístup k životu.
- Nedostatek spánku (méně než 6 hodin denně) a nepravidelný spánkový režim.
- Nuda a rutina bez osobního růstu, nedostatek času na koníčky.
Zdroje:
- Senioři v ČR v datech - 2023
- Délka zdravého života Čechů za 50 let téměř nevzrostla. Vážná nemoc je potká po šedesátce | iROZHLAS - spolehlivé zprávy
- Blue Zones: Lessons From the World's Longest Lived - PubMed
- Chronický stres může zkrátit náš život až o 2,8 roku - Žít dlouho
- Dlouhověkost na talíři. Tyto potraviny chcete jíst denně – Kondice.cz
- Potraviny prodlužující mládí - nestačí mít dlouhý život, chce to cítit se dlouho na 20
- Kvalita spánku úzce souvisí s kvalitou života - Akademie věd České republiky
