Jak se o matraci starat
Matraci používáme denně a strávíme na ni až třetinu našeho času. Abyste do nové matrace nemuseli investovat příliš často, nabízíme Vám pár tipů, jak se správně o matraci starat. Je to jednoduché a opravdu efektivní.
Vyberte vhodný podklad
Matrace musí během Vašeho spánku pravidelně odvádět vlhko a tím zamezit živné půdě pro škodlivé plísně, houby a roztoče. Proto pružinové, dobře větratelné, matrace můžete pokládat na tvrdou celistvou podložku. V nich cirkuluje vzduch přirozeně. Naopak pěnové matrace na laťkové nebo lamelové rošty. V takovém případě by se měl vhodný rošť skládat minimálně z 28 lamel umístěné cca 4 cm od sebe. Tím pomáhá matraci lépe pružit.
Provětrávejte
Přísun čerstvého vzduchu potřebujeme ke zdravému spánku jak my, tak i naše matrace. Po spánku vždy odkryjte pokrývku od matrace. Díky větrání v ložnici zamezíte tvorbě už tolikrát zmiňovaným mikroorganismům. Tím pomáháte předcházet alergiím a dalším zdravotním potížím nás i našich dětí.
Vysávejte
Nebojte se vysavač použít i na Vaše lůžko. Prach se ukládá všude, i vně Vaší matrace.
Otáčejte
Otáčení vaše matrace uvítá 2x ročně. Abyste zabránili proleženinám, otočte matrace vrchem dospodu a po půl roce naopak. Pokud je vaše matrace jednostranná, jednoduše ji obraťte nohama tam, kde jste dosud měli při spánku hlavu.
Perte potahy
Součástí některých matrací je snímatelný a pratelný potah. Proto své matraci občas dopřejte výměnu košile. Odmění se vám lepšími hygienickými vlastnostmi.
Používejte chrániče
Pokud chcete svou matraci chránit ještě lépe, použijte pratelný chránič. Ten jednoduše pomocí upevnění gumiček v rozích rozložíte po celé šířce matrace. Vaše matrace se tak nedostane do styku s potem, který během spánku každý z nás vyloučí. Pokud rádi v posteli snídáte, určitě nejednou chránič oceníte kvůli drobným nehodám, které se můžou stát. Chránič vybírejte takový, který při 60°C vypere nejen pot, ale i skvrny od kávy nebo černého čaje.