Jiří Dostál
Když si pořídíte drahý telefon, kryt si k němu dokupujete téměř automaticky. K matraci si ale chránič pořídí jen zlomek lidí, přitom může mít ohromný účinek na její životnost a vaše pohodlí i hygienu. Přečtěte si o chráničích matrace víc.
Chránič matrace vytvoří oddělenou vrstvu mezi vaším tělem a matrací. Tím pádem se k matraci nedostanou drobné nečistoty jako mikroskopické kousky kůže, pot nebo prach, které pomalu ale jistě vaši matraci poškozují. Například vlivem nasávání potu se matrace časem sleží a už neposkytuje správnou podporu vašim zádům.
Chránič na matrace tyto efekty eliminuje, zároveň zajišťuje také vyšší spánkový komfort a lepší mikroklima.
Chránič matrace si lidé často pletou s potahem matrace nebo topperem. Jaký je mezi nimi rozdíl?
- Potah matrace má podobnou funkci jako chránič, ovšem v matraci je integrovaný (dá se však koupit i samostatně, pokud se opotřebuje) už při koupi a u některých typů není snímatelný.
- Topper neboli čabraka je úzká vrchní matrace, která mění vlastnosti matrace a zpravidla zvyšuje komfort. O topperech si přečtěte více v samostatném článku.
Kromě zdravotních efektů a ochrany matrace může být matracový chránič také investicí. Zvlášť oproti dražším matracím stojí chránič zlomek jejich ceny, ale životnost matrace prodlouží až o několik let.
Chrániče se nejčastěji vyrábějí z bavlny nebo polyesteru
Bavlna a polyester jsou nejčastějšími materiály, setkáte se však i s froté chrániči. Bavlněné chrániče mají často také výplň z dutého vlákna nebo polyesterového rouna, díky kterému vás při spánku zahřejí.
Chránič matrace může obsahovat také různé speciální materiály:
- stříbro má antibakteriální vlastnosti,
- aloe vera prospívá vaší pokožce,
- levandule celkově zklidňuje organismus a zbavuje stresu,
- existují také chrániče s chladivým efektem nebo naopak v termo provedení.
Pro děti a miminka volte nepromokavé chrániče
Vybíráte-li dětské chrániče matrací, poohlížejte se po nepromokavém materiálu, který matraci ochrání před pomočováním. Ten tvoří kombinace bavlny a polyuretanového nepromokavého nátěru. Pro náročnější podmínky se využívá i PVC nebo materiál na bázi gumy, ty už však nejsou dostatečně prodyšné, nejsou tak pohodlné a vydávají při pohybu zvuk.
Nepromokavý chránič matrace se může hodit i pro dospělé či seniory. Pro ty, kteří mají problémy s inkontinencí, ale i pro případy, když se vám v posteli vylije třeba sklenka vína nebo v posteli nechá překvapení váš domácí mazlíček. Vaše drahá matrace zůstane ve všech těchto případech jako nová.
Jak se o chránič starat a jak vybrat velikost
Chránič na matraci navléknete snadno pomocí 4 všitých gum v rozích, stejně snadno ho i sejmete a vyperete – minimálně na 60° – tím zahubíte roztoče – jedny z nejčastějších alergenů. Při praní se vždy řiďte štítkem se symboly údržby přímo na chrániči.
Chránič perte stejně často jako povlečení a prostěradlo – přibližně 1× týdně. Myslete ale na to, že není všemocný a jednou až dvakrát ročně vyčistěte i matraci pod ním.
Chránič matrace by měl mít stejné rozměry jako matrace – a postel 90×200 cm se tedy hodí chránič o rozměrech 90×200 cm. Chránič ochrání matrace v karavanu, kamionu nebo na jachtě, kde bývají často atypické velikosti matrace. Pokud takový potřebujete , napište nám, ušijeme ho na míru.