
Jiří Dostál
Chrápání patří k velmi častým jevům, které nám spolehlivě ztrpčují život. Jedná se nejen o společenský nebo partnerský problém, ale chrápání může signalizovat také vážnější zdravotní problémy. Můžeme s ním ale bojovat několika jednoduchými metodami, mezi které patří například správná matrace proti chrápání nebo lepší spánkové návyky.
Obsah:
- Příčiny chrápání
- Chrápání a spánková apnoe
- Změna polštáře
- Matrace a chrápání
- Změny životního cyklu
- Medicínská léčba
Příčiny chrápání: jak vzniká a je nebezpečné?
Chrápání (odborně nazývané ronchopatie) trápí podle vědců přibližně 25 – 50 % dospělých lidí, postihuje častěji muže než ženy a běžně se s ním setkáváme také u dětí. Jedná se o nepříjemný zvukový projev, který vzniká chvěním měkkého patra.
K chrápání dochází, pokud se nám zúží cesty pro průchod vzduchu do plic. Mohou za to povolené svaly na krku, mírně zapadlý jazyk nebo zvětšené nosní či krční mandle. U některých lidí je to způsobeno fyziologicky, ale mezi nejčastější příčiny chrápání patří také nadváha, konzumace alkoholu před spaním nebo špatná poloha při spánku.
Chrápání a spánková apnoe
Chrápání samo o sobě není nebezpečné, ale může být průvodním jevem dalších zdravotních komplikací. Každému z nás je jistě stalo, že začal chrápat při nachlazení, ale chrápání je také projevem spánkové apnoe. Toto onemocnění způsobuje přerušování dýchání během spánku, což vede k nedostatku kyslíku a může způsobit zvýšené riziko onemocnění srdce a plic. Kromě hlasitého chrápání se spánková apnoe projevuje také zvýšenou ospalostí během dne, bolestí hlavy, sníženou koncentrací nebo větším pocitem sucha v ústech a krku.
Kromě spánkové apnoe dávají vědci do souvislosti také chrápání a riziko vysokého krevního tlaku nebo ischemické srdeční choroby.
Co dělat, když chrápání narušuje zdravý spánek
Pokud se chceme zbavit chrápání, pak bychom se měli zaměřit především na změnu spánkových návyků pro lepší dýchání. Vhodné je dodržovat zásady spánkové hygieny, tedy chodit spát a vstávat přibližně ve stejnou dobu, před spaním netrávit čas u televize nebo mobilního telefonu nebo nechodit spát ve stresu.
Zaměřit se můžete také na vliv spánkové polohy na chrápání. Určitě jste si všimli, že mnohem více trápí chrápání ty, kdo si libují ve spaní na zádech. Pokud patříte mezi ně, zkuste se naučit spát na boku, pomůže vám v tom třeba dobře tvarovaný anatomický polštář.
Expert na spánek z Vyspimese.CZ Jiří Dostál dodává: „Správná spánková poloha nejen omezuje chrápání, ale může vám pomoci zbavit se nepříjemných bolestí zad.“
Výměna polštáře může být začátkem, jak se zbavit chrápání
Anatomické polštáře se vyrábí v mnoha provedeních. Nejčastěji jde o tvar dvojité vlnovky, který vám pomůže udržet krk ve vzpřímené poloze, což zamezuje ucpávání dýchacích cest a tím také snižuje chrápání.
Kromě specifického tvaru mají anatomické polštáře také strukturovaný povrch, který umožní lepší proudění vzduchu a zabraňuje nadměrnému pocení. Kromě toho jsou vyrobené z hypoalergenních materiálů a pomáhají tak zlepšit dýchání během spánku.
Jako polštář proti chrápání bude dobře fungovat takový, který vás donutí mít hlavu položenou výše než jste zvyklí. Je to starý trik, který ale dobře funguje – stačí si hlavu podložit třeba dvěma klasickými polštáři a umožnit tak snadnější průchod vzduchu.
Jaká matrace pomáhá proti chrápání
Dalším způsobem, jak se zbavit chrápání, je pořízení ortopedické matrace. Ta vám pomůže zaujmout správnou spánkovou polohu, podepře krk a hlavu a uleví také ostatním kloubům. Ty nejlepší matrace pro zdravý spánek navíc kombinují podpůrné zóny s moderními materiály (jako je například paměťová pěna), které se dokonale přizpůsobí tvaru vašeho těla.
Ortopedickou matraci také můžete zkombinovat s polohovacím roštem, který vám umožní mít hlavu výše pohodlně po celou noc a tím také podpoří vaše spánkové návyky pro lepší dýchání.
Tip: Rádi byste si koupili ortopedickou matraci, ale váháte, jakou vybrat? Právě pro vás jsme připravili průvodce výběrem ortopedické matrace, který zodpoví vaše dotazy.
Doporučené změny životního stylu pro eliminaci chrápání
Kromě vhodné matrace a polštáře proti chrápání ale můžete pro svůj klidný spánek udělat i řadu dalších věcí.
- Mezi jednoduché změny patří dodržování dostatečného pitného režimu. Pokud málo pijete, mohou se vaše ústa a nos zalepit sekrety, což může být příčinou chrápání. Vyvarujte se však kávy, černého a zeleného čaje nebo kolových nápojů, které obsahují povzbuzující látky a mohly by narušovat váš klidný spánek.
- Dobře prokázaný je také negativní vliv alkoholu a kouření na spánek a potažmo na chrápání. Ačkoliv vám sklenička piva nebo vína před spaním pomůže uvolnit se, nadměrná konzumace vede také k většímu uvolnění svalů, které může být příčinou chrápání. Kouření způsobuje zduření sliznic a zvýšenou tvorbu hlenu, což vede k horšímu průchodu dýchacích cest.
- Mezi nejčastější příčiny chrápání patří také nadváha, kdy tukové vrstvy především na krku tlačí na dýchací cesty a tím zhoršují jejich průchodnost. Vhodným způsobem, jak se zbavit chrápání, je tak udržování zdravé váhy.
Tipy pro zdravý spánek bez chrápání
Mezi vhodné spánkové návyky pro lepší dýchání, které vám pomohou také zmírnit chrápání, patří časté větrání a dostatečný úklid. Mezi časté příčiny chrápání totiž patří také prach nebo další alergeny. Zkontrolujte proto také dostatečné proudění vzduchu v ložnici.
„Alergeny a prach se rády usazují také v lůžkovinách, polštářích nebo matracích. I to je jeden z důvodů, proč byste měli přibližně jednou za čtyři roky vyměnit matraci. Nový kousek vybírejte z materiálů, které jsou vhodné i pro alergiky,“ radí Jiří Dostál, expert na spánek z Vyspimese.CZ.
Příčinou chrápání může být také příliš suchý vzduch. Proto můžete vyzkoušet nejen časté větrání, ale také zvlhčovač vzduchu. Jestli nechcete hned investovat do drahých přístrojů, vyzkoušejte mokrý ručník přehozený přes topení.
Další přírodní způsoby, jak se zbavit chrápání
Základem toho, když se chcete zbavit chrápání, je uvolnění dýchacích cest. Jako cvičení na snížení chrápání poslouží jednoduchá dechová cvičení, ale také teplá sprcha nebo inhalace vody se solí a případně také bylinkami.
Pomoci vám mohou také bylinné čaje, odvary a kapky. Mezi ty nejvhodnější pro zdravý spánek patří meduňka, šalvěj nebo valeriána, kterou známe také jako kozlík lékařský. Tyto bylinky se postarají o zklidnění těla a mysli a patří tak mezi oblíbené přírodní způsoby, jak se zbavit chrápání.
Pokud patříte k těm, které chrápání trápí hlavně při nachlazení, zvyšte příjem vitamínu C. Právě ten pomáhá zlepšovat záněty dýchacích cest, uvolňovat jejich průchodnost a je tak vhodným způsobem, jak se zbavit chrápání.
Medicínská léčba chrápání
Vyzkoušeli jste skoro vše z výše uvedeného a stále nevíte, co dělat, když chrápání narušuje spánek? Možná je na čase navštívit lékaře, konkrétně specialistu na ORL. Ten během vyšetření zjistí, zda jsou vaše problémy fyziologického rázu, může vás také poslat do spánkové laboratoře, kde zjistí o průběhu vašeho spánku další podrobnosti.
Pro léčbu chrápání jsou volně dostupné například nosní spreje, které ale nemají dlouhodobější účinky. Někteří lidé zkouší také různě tvarované pásky nebo obličejové masky, které mají s chrápáním pomoci.
Spolehlivější metodou, jak příčiny chrápání odstranit, je ale drobný lékařský zákrok. Efektivní léčebnou metodou pro chrápání je potom laserová operace měkkého patra, která probíhá ambulantně v lokální anestezii.
Dalšími zákroky jsou například odstranění nosních nebo krčních mandlí či další zásahy plastické chirurgie. Setkat se můžeme s modelací nosní přepážky, drobných úprav v oblasti úst nebo čelisti.
Zdroje:
- Chrápání: Příčiny, příznaky a jak se ho zbavit | EUC
- Chrápání - stav život ohrožující?
- SNORING AS A RISK FACTOR FOR HYPERTENSION AND ANGINA PECTORIS - ScienceDirect
- Léčba chrápání (FNOL)
- Snoring - NHS
